top of page

Drogi zapracowany Inspektorze BHP

JeÅ›li pracujesz w sÅ‚użbie BHP masz na gÅ‚owie sporo obowiÄ…zków: udziaÅ‚ w ocenie ryzyka zawodowego, organizacjÄ™ szkoleÅ„ BHP i wszystko inne co wynika z rozporzÄ…dzenia w sprawie sÅ‚użb BHP. Na niniejszej stronie postaram siÄ™ przybliżyć nieco od praktycznej strony dziedzinÄ™ pól elektromagnetycznych z punktu widzenia zadaÅ„ sÅ‚użb BHP, tym bardziej, że w ostatnim czasie nastÄ…piÅ‚o wiele zmian w przepisach prawa. Mam nadziejÄ™, że znajdziesz tu kilka praktycznych informacji, które pomogÄ… Ci wywiÄ…zywać siÄ™ z Twoich obowiÄ…zków.

​

Najistotniejsze zmiany to:

1. WynikajÄ…ce z nowego rozporzÄ…dzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki SpoÅ‚ecznej z dnia 29 czerwca 2016r. w sprawie bezpieczeÅ„stwa i higieny pracy przy pracach zwiÄ…zanych z narażeniem na pole elektromagnetyczne (Dz. U. 2016r., poz. 950, zmiany w Dz. U. 2016r., poz. 2284). 

​

Poniżej linki do w/w aktów prawnych:

​http://dziennikustaw.gov.pl/du/2016/950/1

http://dziennikustaw.gov.pl/du/2016/2284/1

​

RozporzÄ…dzenie nakÅ‚ada szereg nowych obowiÄ…zków na użytkownika źródeÅ‚ elektromagnetycznych, m. in. przeprowadzania oceny zagrożeÅ„ elektromagnetycznych (§8.1). 

W przypadku wystarczajÄ…cych danych uzyskanych np. od producenta urzÄ…dzenia użytkownik może przeprowadzić takÄ… ocenÄ™ z wykorzystaniem tych danych. W takich przypadkach nie jest konieczne wykonywanie pomiarów przy źródle.

Należy pamiÄ™tać jednak o tym, że w dalszym ciÄ…gu obowiÄ…zuje rozporzÄ…dzenie dot. czÄ™stotliwoÅ›ci przeprowadzania badaÅ„ i pomiarów pola elektromagnetycznego. WiÄ™cej na ten temat znajdziesz w zakÅ‚adce "Jak czÄ™sto mierzyć"

Nowe rozporzÄ…dzenie nakÅ‚ada także nowe wymagania dot. przeprowadzania pomiarów. Pomiary majÄ… być wykonywane metodykami zwalidowanymi przez instytuty naukowo-badawcze i opublikowanymi w periodyku PiMOÅšP (Pomiary i Metody Oceny Åšrodowiska Pracy). Do dnia dzisiejszego ukazaÅ‚y siÄ™ trzy takie metodyki:

​

1. Narażenie na pole elektromagnetyczne w przestrzeni pracy podczas użytkowania systemów elektroenergetycznych i elektrycznych instalacji zasilajÄ…cych prÄ…du przemiennego w energetyce. Metoda pomiaru pola elektromagnetycznego in situ - wymagania szczegóÅ‚owe, PiMOÅšP 2016, nr 4(90) s. 91-150.

​

2. Narażenie na pole elektromagnetyczne w przestrzeni pracy podczas użytkowania urzÄ…dzeÅ„ do magnetoterapii lub magnetostymulacji, Metoda pomiaru pola elektromagnetycznego in situ - wymagania szczegóÅ‚owe, PiMOÅšP 2016, nr 4(90) s. 151-180.

​

3. Narażenie na pole elektromagnetyczne w przestrzeni pracy podczas użytkowania urzÄ…dzeÅ„  nadawczych systemów radiokomunikacyjnych. Metoda pomiaru pola elektromagnetycznego in situ - wymagania szczegóÅ‚owe, PiMOÅšP 2017, nr 2(92) s. 89-131.

​

W przypadku pozostaÅ‚ych źródeÅ‚ pola elektromagnetcznego laboratoria badawcze stosujÄ… wÅ‚asne metody badawcze, speÅ‚niajÄ…ce wymagania w/w rozporzÄ…dzenia.

​

​

2. Druga zmiana to zmiana wartoÅ›ci granicznych. Wprowadzono zmiany do rozporzÄ…dzenia Ministra Pracy i Polityki SpoÅ‚ecznej z dnia 6 czerwca 2014r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeÅ„ i natężeÅ„ czynników szkodliwych dla zdrowia w Å›rodowisku pracy. Zmiany opublikowano w Dz. U. 2016r., poz. 952. W niektórych zakresach czÄ™stotliwoÅ›ci zmiany te sÄ… bardzo istotne. Dla niektórych czÄ™stotliwoÅ›ci wartoÅ›ci graniczne zÅ‚agodzono (np. pola magnetyczne 50Hz), a dla nie niektórych znacznie zaostrzono (np. pola magnetyczne 27,12MHz lub pole elektryczne 50Hz). Nowe rozporzÄ…dzenie nie okreÅ›la dozy dopuszczalnej. PojÄ™cie to już zostaÅ‚o wycofane.

Wskaźnik ekspozycji zostaÅ‚ zastÄ…piony wskaźnikiem narażenia i jest inaczej obliczany. Obecnie w praktyce dużo rzadziej zdarza siÄ™ aby wskaźnik narażenia byÅ‚ przekroczony.

 

Obecny stan prawny jak i zÅ‚ożoność nowego rozporzÄ…dzenia nasuwa wiele pytaÅ„ i stwarza wiele trudnoÅ›ci także dla osób sprawujÄ…cych nadzór paÅ„stwowy nad warunkami wykonywania pracy.

​

​

kierownik laboratorium LAB-TOP

mgr inż. Michał Rokossowski

(również inspektor BHP)

definicje
Czy trzeba mierzyć?
czy_trzeba

Kodeks pracy w art 227 §1 ust. 2 obliguje pracodawcÄ™ do przeprowadzania na swój koszt badaÅ„ i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, rejestrowania i przechowywania wyników tych badaÅ„ i pomiarów oraz do udostÄ™pniania ich pracownikom.

 

Zgodnie z §2.1. rozporzÄ…dzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2011r. w sprawie badaÅ„ i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w Å›rodowisku pracy  pracodawca wskazuje czynniki szkodliwe dla zdrowia w Å›rodowisku pracy, dla których wykonuje siÄ™ badania i pomiary, po przeprowadzeniu rozpoznania źródeÅ‚, ich emisji oraz warunków wykonywania pracy.

 

Pole i promieniowanie elektromagnetyczne jest wymienione wÅ›ród innych czynników szkodliwych w rozporzÄ…dzeniu Ministra Pracy i Polityki SpoÅ‚ecznej z dnia 6 czerwca 2014 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeÅ„ i natężeÅ„ czynników szkodliwych dla zdrowia w Å›rodowisku pracy. Powyżej pewnych natężeÅ„ pole i promieniowanie elektromagnetyczne jest szkodliwe. RozporzÄ…dzenie okreÅ›la wÅ‚aÅ›nie te wartoÅ›ci.

ReasumujÄ…c:


JeÅ›li pracodawca podejrzewa, że urzÄ…dzenie może emitować natężenia pól elektromagnetycznych o wartoÅ›ciach odpowiadajÄ…cych tzw. strefom ochronnym i w obszarze tym mogÄ… znaleźć siÄ™ ludzie to niewykluczone, że należy takie urzÄ…dzenie objąć pomiarami.

​

Jak często mierzyć?
jak_czesto

Na skróty:

 

  • Gdy w miejscu dostÄ™pnym dla pracownika wystÄ™puje tylko strefa poÅ›rednia - co najmniej raz na dwa lata

  • Gdy w miejscu dostÄ™pnym dla pracownika wystÄ™puje strefa poÅ›rednia i zagrożenia - co najmniej raz w roku

  • Gdy w miejscu dostÄ™pnym dla pracownika wystÄ™puje strefa poÅ›rednia zagrożenia i niebezpieczna - co najmniej raz w roku.

  • Jeżeli podczas dwóch ostatnich badaÅ„, wykonanych w odstÄ™pie dwóch lat, nie stwierdzono wystÄ™powania stref ochronnych w miejscach wykonywania pracy, pracodawca może odstÄ…pić od wykonywania badaÅ„ i pomiarów.


Dla dociekliwych:

Częstość wykonywania badań określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2011r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy w §11.1 Paragraf ten uzależnia częstość wykonywania pomiarów od stref występujących w "miejscu wykonywania pracy". Nie jest natomiast sprecyzowane co należy rozumieć pod pojęciem "miejsce wykonywania pracy". W przepisach prawa znajdziemy natomiast definicję "miejsca pracy". Czy jest jakaś różnica między tymi pojęciami? Na ogół przyjmuje się, że nie.

 W rozporzÄ…dzeniu Ministra Pracy i Polityki SpoÅ‚ecznej z dnia 26 wrzeÅ›nia 1997r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeÅ„stwa i higieny pracy (t.j. Dz. U. 2003r., nr 169 poz. 1650 ze zmianami) podana jest definicja "miejsca pracy" (§2 pkt 7b). "Rozumie siÄ™ przez to miejsce wyznaczone przez pracodawcÄ™, do którego pracownik ma dostÄ™p w zwiÄ…zku z wykonywaniem pracy". A wiÄ™c w podstawowym pionie pomiarowym mogÄ… wystÄ™pować natężenia pól o wartoÅ›ci odpowiadajÄ…cej strefie bezpiecznej (ekspozycja pomijalna), ale jeżeli pracownik ma dostÄ™p do obszaru gdzie wystÄ™puje strefa ochronna (może siÄ™ w niej znaleźć) pomiary należy wykonywać z czÄ™stoÅ›ciÄ… zależnÄ… od wystÄ™pujÄ…cej strefy.

Przykład 1
Weźmy dla przykładu urządzenie do magnetoterapii polem niskiej częstotliwości (Magnetroniki, Magnotery, itp.) Podstawowy pion pomiarowy znajduje się w strefie bezpiecznej. Można więc sądzić, że ekspozycja pracownika jest pomijalna. Jednak po załączeniu urządzenia pracownik, odchodząc ze stanowiska przechodzi przez strefę pośrednią, a może nawet zagrożenia. Trudno tu stwierdzić, że ekspozycja pracownika jest pomijalna choć na stanowisku pracownika (podstawowy pion pomiarowy) występuje strefa bezpieczna. Pomiary zatem należy wykonywać co najmniej raz w roku.

Przykład 2
Przeanalizujmy teraz to samo pomieszczenie, to samo urządzenie ale inną organizację pracy. Stanowisko pracownika (podstawowy pion pomiarowy) znajduje się również w strefie bezpiecznej ale rozmieszczenie aplikatorów względem stanowiska pracownika i wyjścia z kabiny jest takie, że po załączeniu emisji pola pracownik nie przechodzi przez obszar w którym występują strefy ochronne. Należy wówczas dokładnie określić w instrukcji BHP sposób postępowania pracownika (np. "zabrania się wchodzenia do boksu przy załączonej emisji pola magnetycznego"). Pracownik wówczas nie ma dostępu do obszaru w którym występują strefy ochronne. A więc po drugich badaniach można odstąpić od wykonywania kolejnych badań.

Jak oznakować zasięgi stref?
oznakowanie


Polska Norma PN-74/T-06260 określa znaki informujące o występowaniu strefy ochronnej w postaci:

Strefa pośrednia

Strefa zagrożenia

Strefa niebezpieczna

Oznaczenie źródła (można także umieścić na drzwiach do pomieszczenia , w którym znajduje się źródło pola elektormagnetycznego)

DobrÄ… praktykÄ… jest, że w miejscu pracy wyznacza siÄ™ zasiÄ™gi stref poprzez umieszczenie w widocznym miejscu, bezpoÅ›rednio przy źródle, rysunku (wykonanego w odpowiedniej skali) z zaznaczonym zasiÄ™giem stref ochronnych. Dodatkowo wÅ‚aÅ›ciwym znakiem oznacza siÄ™ źródÅ‚o pola elektromagnetycznego. 

 

W przypadku urządzeń nie mobilnych (Urządzenie MRI - obrazowanie metoda rezonansu magnetycznego, piece indukcyjne, itp.) wskazane jest wyznaczenie stref ochronnych poprzez zaznaczenie linii na podłodze w miejscu granic stref.

bottom of page